Pasování na čtenáře 2026

25.06.2026

Ve středu 25. června se v Dalovicích konalo další slavnostní pasování prvňáčků na čtenáře. Letos však bylo výjimečné: Poprvé se do něj aktivně zapojili také žáci 7. třídy, kteří pomohli proměnit zámecký park v opravdový pohádkový svět.

Ovládnout všechna písmenka bývá leckdy těžší než porazit sedmihlavého draka. Naši prvňáčci, pod trpělivým vedením paní učitelky Lenky Šťovíčkové, však po celý školní rok statečně bojovali a teď nastal čas ukázat, jak to zvládli.

V zámeckém parku na ně čekala královna s naléhavou prosbou o pomoc. Princeznu Aničku totiž unesl zlý čaroděj. Zůstal po něm jen záhadný pergamen, který však nikdo nedokázal přečíst, protože v něm chyběla některá písmenka, a navíc najednou nikdo v zámku neuměl číst. Takhle se čaroděj pomstil za to, že ho princezna nechtěla.

Prvňáčci se tedy vydali na cestu zakletým zámkem, aby princeznu našli a vysvobodili. Na jedenácti stanovištích plnili rozmanité úkoly a postupně získávali ztracená písmenka. U zámecké brány hledali správný klíč, na nádvoří obraceli očarované dlaždice, ve spižírně odhalovali jedovaté houby, v jídelně pomáhali připravit hostinu pro královskou rodinu a ve stáji pátrali po tom, který z koní je vraník. V zrcadlové síni zjišťovali, které ze začarovaných kouzelných zrcadel ještě dokáže říkat pravdu, a v tanečním sále pomáhali popleteným strašidlům znovu si porozumět. V královské herně vyluštili zapeklitou křížovku a na schodišti pomohli majordomovi znovu se vyznat v zámeckých místnostech. V klenotnici dělali pořádek v pomotaných názvech šperků a v přijímacím sále sestavovali seznam poddaných čekajících na audienci u krále.

Když se dětem podařilo získat všechna potřebná písmenka a doplnit pergamen, mohly se postavit samotnému čaroději. Ten nakonec uznal svou porážku, odletěl pryč a princezna byla vysvobozena.

Královna se zachráncům královsky odměnila. Všichni prvňáčci byli slavnostně pasováni na rytíře-čtenáře. Společně slíbili, že se budou snažit chovat ke knihám hezky, pečovat o ně a objevovat jejich kouzlo. Princezna je poté vyznamenala Řádem zlatého klíče, který jim má připomínat, že dveře do nekonečného světa příběhů, dobrodružství a pohádek jsou pro ně od této chvíle navždy otevřené.

Na památku si noví čtenáři odnesli také dárek z projektu SKIP (Svazu knihovníků a informačních pracovníků) Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka. Jako obvykle jím byla knížka, která vychází každý rok právě pro ně - ta pro letošní je od Marky Míkové a má název Píp – papoušek to ví líp.

Všem prvňáčkům přejeme, ať se jim ve světě příběhů a knížek líbí a rádi se do něj vracejí. Paní učitelce Lence Šťovíčkové děkujeme za celoroční práci a přejeme zasloužený letní odpočinek.

Velké poděkování patří také všem žákům 7. třídy a paní učitelce Martině Vlasákové. Právě díky jejich ochotě, nadšení a pomoci se mohly děti alespoň na jedno dopoledne opravdu ocitnout v pohádce.

Krásné prázdniny všem!

Share