Noc ve škole čar a kouzel

18.04.2023

Poslední březnový pátek a hlavně noc patří už tradičně dětem a jejich nocování v knihovnách, školách a dalších institucích. Naše knihovna uspořádala "Noc s Andersenem" už popáté a jako téma jsme si vybrali Harryho Pottera. Toho jste u nás sice nepotkali, protože jsme se přenesli o několik desetiletí před jeho narození, kdy byl prof. Albus Brumbál ještě mlád, ale celá budova 2. stupně ZŠ v Dalovicích se 31. března proměnila ve Školu čar a kouzel v Brada(lo)vicích pro celkem 43 mladých čarodějek a čarodějů.

Nejprve prošli nástupištěm 9 a 3/4 a poté co se ubytovali v tělocvičně, odvedla je prof. McGonagallová do slavnostního sálu, ve kterém nechyběly prostorem se vznášející svíčky, kde už na ně čekal pedagogický sbor včetně klíčníka Hagrida a také moudrý klobouk. Ten je rozřadil do příslušných kolejí, ve kterých je přivítali prefekti. Následovala večeře z vybraných brada(lo)vických lahůdek, vyrábění kravat v kolejních barvách a nákup kouzelnických hůlek u pana Olivandra.

Pod přísným dohledem školníka pana Filche pak začala nezbytná výuka - bylinkářství s prof. Prýtovou, jasnovidectví s prof. Trelawneyovou, kouzelné formule s Dolores Umbridgeovou, lektvary s prof. Snapem a obrana proti černé magii u Pošuka (pardon, profesora!) Moodyho- Kromě toho děti zvládly pomoci madam Hoochové s výrobou nových zlatonek, vyfotily se do Denního věštce, absolvovaly stezku odvahy na záchodky, kde na ně číhala Ufňukaná Uršula, navštívily Hagrida a nakonec se jim podařilo vypátrat ztracené dračí vejce.

I po tak náročném dni však někteří čarodějové ještě v jednu hodinu (a někteří dokonce ani ve tři hodiny) po půlnoci ne a ne usnout. I když jim před spaní byly předčítány poučné bajky barda Beedleho. Zato ráno někteří vstali už v šest hodin - jak to ty děti jenom dělají, že mají pořád tolik síly?!

Po snídaňovém hodování následovalo slavnostní vyhodnocení v sále a rozloučení. Z dračího vajíčka se do rána vylíhlo malé překvapení v podobě záložek s draky a čarodějných náramků a všechny děti by ujištěny, že když na tom budou pilně pracovat, stanou se z nich výjimeční čarodějové a čarodějky.

Všichni jsme si Noc s Andersenem, nebo spíš bez Andersena, skvěle užili. Děti i všichni dospělí, kteří pomáhali. Ti asi proto, že také ještě umějí být dětmi a nevadí jim dělat ze sebe šašky - naopak je to dost těší. Moc jim všem děkuji – za své herecké výkony by si zasloužili Oscara!

Dík patří také základní škole za propůjčení prostor a rekvizit, paním kuchařkám, že nám vždy s úsměvem vycházejí vstříc, půjčují nám jídelnu a navaří nám čaj, a maminkám za napečené dobroty k snídani.

Zkrátka to dopadlo jako obvykle – bylo to překrásné a bylo toho dost :-)

Ale už se zase těšíme na příští rok!