Labyrint světa - Komenský a ráj knížek - soutěž prodloužena do konce roku!

20.04.2020

"Labyrint světa - komenský a ráj knížek" je název letošního ročníku (již 12.) soutěže  Kde končí svět. Naše knihovna se do ní letos zapojuje poprvé.

Název soutěže byl inspirován krásným kraťáskem z knížky Zbyňka Malinského Kolotoč s labutěmi:

"PANE, KDE JE KONEC SVĚTA?

Jak pro koho.

Jak to? Jak pro koho?

Třeba pro kapra je jinde než pro mšici.

Kde je pro kapra?

Pro kapra je konec světa břeh rybníka, protože kapr z rybníka nemůže. Rybník je jeho celý svět.

A pro mšici?

Na lístku růže. Mšice neví, že svět je větší než lístek růže, když nikde jinde nebyla.

Já jsem taky jinde nebyla než v naší vesnici, a vím, že svět je velký.

V tom to právě vězí, že kapr ani mšice nevědí. Ale ty víš. A čím víc budeš vědět, tím větší bude tvůj svět."

A tak vyzývám všechny - malé i velké, protože na věku vůbec nezáleží, stačí mít jen trochu odvahy zkusit si vymýšlet a hrát si - ZAPOJTE SE!!!

Letošní téma se točí kolem vzdělávání a je mnoho možností, jak se ho chopit - prohlédněte si plakátek - najdete tam několik nápadů, ale klidně si vymyslete něco vlastního. Můžete např. zavzpomínat, co nejhezčího jste ve škole prožili, kdo nebo co byl/bylo vaším největším učitelem, případně, co nejdůležitějšího jste se v životě naučili a jak... Možností je mnoho, jedinou podmínkou je, aby se tvorba týkala vzdělávání. A tak kreslete, pište, malujte, stříhejte, lepte, skládejte básně nebo klidně všechno dohromady, fantazii se opravdu meze nekladou :-)

Moc se těším na vaše výtvory a nápady, já sama jich také pár mám, tak doufám, že se mi alespoň jeden podaří "hodit na papír". Autoři nejlepších, nejvtipnějších a nejoriginálnějších dílek budou odměněni :-)

Tato soutěž je celostátní soutěž a vítězové místních kol, postupují do krajského kola a nakonec do státního. Závěrem bývá slavnostní pasování (obvykle v Praze) na rytíře krásného slova (to se týká pouze dětí ve věku povinné školní docházky), ale v našem místním kole dostanou ceny všichni :-)

Svá dílka (ať výtvarná nebo slovesná) i nadále (až do konce roku 2020) posílejte na e-mailu: knihovna@ou-dalovice.cz