Hry bez hranic 2022

18.05.2022

Konečně jsme se po dvou letech dočkali a v sobotu 14. května jsme si za krásného slunečného počasí užili knihovnické Hry bez hranic.

Pro letošní, již 14. ročník, jehož hlavním organizátorem byla naše knihovna, jsme si vybrali téma STROMY A MY. A tak jste v sobotu v dalovickém parku a okolí mohli potkat čtyřčlenné skupinky víl, skřítků, stromů, jablůněk, veverek a jiných lesních bytostí a také jednu domodra - avatarskou.

Her se zúčastnilo 10 dětských týmů z 10 knihoven KV kraje a knihovník a knihovnice ze 14 knihoven.

Zahájení her se ujal starosta obce Jiří Karas a ředitelka sokolovské městské knihovny Daniela Drobečková. Pak proběhla krátká, ale velmi hezká a pečlivě připravená představení všech soutěžících skupin a poté se týmy rozeběhly po stanovištích plnit úkoly. Čekala je dalovická pověst O zkamenělém rytíři, básnění u pomníku Karla Theodora Körnera, měření obvodu Körnerova dubu, otázky ukryté ve staré duté lípě, archeologický výzkum u tvrziště, záchrana knih z hořícího zámku, česání ovoce, malování stromů pastely a uhlem, běhací poznávačka stromů i staré tajemné předměty.

Po splnění všech úkolů a zaslouženém obědě jsme si užili ukázku žonglování a následný worskhop s cirkusem Céres (a někteří ukázali, že mají cirkusáctví opravdu v krvi), udělali jsme společné foto a slavnostně vyhlásili výsledky: První místo za prezentaci týmů (body udělovaly samy děti) vyhrály avatarky z Nového Sedla, o jeden bod méně dostaly naše dalovické veverky a 3. místo obsadily jablůňky z Mariánských Lázní. Ty si zároveň odvezly i medaile za 1. místo v hlavní soutěži. 2. místo obsadila Obecní knihovna Lomnice a 3. Městská knihovna Sokolov. Dalovická knihovna skončila na 6. místě.

Všem se u nás v Dalovicích moc líbilo, dětem i dospělým, a atmosféra byla výborná.

Moc děkuji všem, kteří se na realizaci her nějak podíleli: "tam nahoru" za krásné počasí, panu starostovi za poskytnutí zázemí ve Společenském objektu, zapůjčení mikrofonu a finanční podporu akce. Paním kuchařkám ze Scolarestu patří velký dík za výborný sobotní oběd (a jejich sobotní oběť), Lence Šustrové za plnou krabici úžasných domácích koláčů, firmě Hortim za hrušky a jablka a nakladatelství Crew za komiksy Barta Simpsona pro všechny. Skvělá domluva a spolupráce byla i s dalovickou firmou STVcenter, s. r. o., a s Eliškou Failovou - Cirkus Céres.

Dále děkuji svým kamarádkám Martině, Jiřce, Janě a Dance za pomoc s přípravou, organizací i úklidem a taktéž našim dcerám Sofince, Lucce, Mišce a Bětce, že také přispěly svou pomocí, a dokonce i utěrku a koště do rukou vzaly :-)

Báječný byl také náš reprezentační tým veverčáků Dády, Ondry a Toma a veveřičky Aničky - byla radost s nimi nacvičovat a jsem moc vděčná, že u toho nezbourali knihovnu.

Největší organizační oporou byla Ema Reismüllerová z Městské knihovny Sokolov, předsedkyně Klubka (Klub dětských knihoven Karlovarského kraje). A samozřejmě všechny kolegyňky knihovnice a kolega knihovník, kteří dali dohromady soutěžící týmy, vyrobili kostýmy, nacvičili básničky a písničky, přispěli cenami pro soutěžící a zajistili jednotlivá stanoviště.

A také paní Ladislavě Nemčičové z knihovny v Božičanech, která, tuším, že to bylo před 16 lety, tuto soutěž vymyslela a přijela nás podpořit :-)

Je to dlouhý seznam (vždyť to znáte, na konci téměř každého románu to tak bývá), a to ještě doufám, že jsem na nikoho nezapomněla...

Kde budou Hry bez hranic příště, zatím nevíme (možná v Novém Sedle?), ale už teď se těšíme :-)