19. prosince

Vánoční zvyky spojené s vodou skřítky opravdu zaujaly. S vaší pomocí se jim povedlo odhalit, že vynášení smrtky a čištění studánek k nim nepatří. Na ty se můžou skřítci těšit až na jaře.

Ale to, co by si rádi vyzkoušeli hned teď, je pouštění lodiček! Skořápky vlašských ořechů tu zbyly po pečení cukroví, svíčky byly zase připravené na vánoční stromeček, a tak netrvalo dlouho a skořápkové lodičky vypluly. Skřítci je zasněně pozorovali. A pak... Jako by se domluvili - úplně naráz každý z nich do jedné naskočil. Panečku, to byla jízda!

Podle starého zvyku se z pohybu lodičky, kterou vypustí každý člen rodiny, dá určit, jak se komu bude v příštím roce dařit. Když se loďka neodlepí od břehu, znamená to, že zůstanete doma a nic moc se nezmění. Když ale dopluje daleko, nejspíš se vydáte na cesty a vaše plány budou úspěšné. Když se lodička točí v kruhu, značí to nerozhodnost, a když se lodičky jedna druhé dotýkají, ukazuje to na dobré vztahy. Jestli se loďka potopí nebo zhasne, plány vám asi úplně nevyjdou…

Ale co znamená, když vám od svíčky chytne čepička a vy musíte skočit z loďky do vody, abyste ji uhasili, o tom tradice mlčí. Jenže přesně to se stalo Kryšpínovi. Pomůžete mu z vody vyluštit, co ho nejspíš příští rok čeká? A potom si můžete vyrobit skořápkovou lodičku, abyste měli na Štědrý den co pouštět.